Košík prázdný Home | O nás | Kontakt | Kontaktní formulář  

Návratnost tepelného čerpadla

Pro rozhodnutí zda se tepelné čerpadlo vyplatí, je důležité znát návratnost investice do tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo není jen pouhý zdroj tepla, ale je to v první řadě zařízení, které by mělo přinášet finanční úspory.

Návratnost tepelného čerpadla je vždy nutné srovnávat s nějakou jinou variantou vytápění, která je v dané lokalitě možná.

 


Obecně vykazuje tepelné čerpadlo nejlepší návratnost v porovnání s plynovým vytápěním u novostaveb. Zde totiž musíte investici do tepelného čerpadla porovnat s investicí do plynového vytápění včetně všech potřebných nákladů jako je zavedení plynu na pozemek, kaplička, komín nebo odkouření kotle, vnitřní plynovod, projekt a revize plynu atd. Rozdíl v investičních nákladech bude malý a díky tomu bude návratnost tepelného čerpadla velmi rychlá.

V případě, že dům už plynové topení má a chcete ho nahradit za tepelné čerpadlo, bude návratnost mnohem delší, protože už jste jednou investovali do plynového vytápění. Tepelné čerpadlo si tak bude muset vydělat na celou svojí pořizovací cenu, nikoliv jen na rozdíl mezi pořizovací cenou tepelného čerpadla a plynového topení.

Velmi dobrou návratnost vykazuje tepelné čerpadlo také v případě, kdy topíte nebo chcete topit elektřinou a v porovnání s centrálním zásobováním teplem. Naopak nejhorší návratnost bude vycházet při porovnání tepelného čerpadla s vytápěním uhlím a dřevem. U těchto dvou případů je ale důvodem pro horší návratnost nezapočítání času stráveného přípravou paliva a starostí o kotel do ceny tepla. Více naleznete na stránce Topíte uhlím nebo dřevem?

 

Vyplatí se mi zaplatit vyšší pořizovací cenu za tepelné čerpadlo?

Při pořízení úsporné technologie, jako jsou tepelná čerpadla, nemá být pořizovací cena hlavním rozhodovacím argumentem. Tím je až návratnost, což je poměr pořizovací ceny tepelného čerpadla a roční dosahované úspory. Tepelné čerpadlo dokáže ušetřit přibližně 45 až 55 % z celkových provozních nákladů domu. To představuje u nového zatepleného rodinného domu s tepelnou ztrátou 10 kW úsporu přibližně 31 000 korun ročně. Pokud by ceny energií už nerostly, ušetří tepelné čerpadlo po 5 letech provozu 155 000 korun, po 10 letech 310 000 korun a po 15 letech 465 000 korun. Pokud ceny energií porostou, budou tyto částky ještě výrazně vyšší.

Značkový kondenzační
plynový kotel 16 kW

Rodinný dům s tepelnou ztrátou 10 kW, s podlahovým vytápěním a čtyřmi obyvateli. Tepelné čerpadlo země/voda
IVT GREENLINE C7
26 493,- Spotřeba tepla na vytápění 19 000 kWh 12 255,-
5 578,- Spotřeba tepla na ohřev teplé vody 4 000 kWh 3 458,-
21 437,- Spotřeba ostatní elektřiny v domě 4 500 kWh 11 901,-
1 642,- Paušální platba za elektřinu 5 255,-
8 819,- Paušální platba za plyn 0,-
63 969,- CELKEM 32 869,-
Rozdíl v provozních nákladech je 31 100 Kč

Zeptat se prodavače

Jméno: *
Příjmení: *
Adresa: *
Telefon: *
Váš e-mail: *
Předmět dotazu: Návratnost tepelného čerpadla
Dotaz: *

Položky označené * je nutné vyplnit.

Doporučit produkt

Vaše jméno: *
E-mail příjemce: *
Předmět e-mailu:
Začátek e-mailu:
Vaše poznámka:

Položky označené * je nutné vyplnit.